Hardo Pajula hiljutises intervjuus:
Miks keegi praegust kriisi ette ei näinud?
Mis see ettenägemine tähendab? Miks keegi ei öelnud, et kriis juhtub 2008 septembris just sellises vormis, vastus: seda polegi võimalik ette näha. Me suudame ette näha laiu üldisi käitumismustreid. Sedagi parimal juhul.
Mis mul käib nende vasakpoolsete intellektuaalide juures ajudele ongi see, et nad arvad, et teame asjadest palju rohkem, kui tegelikult teame. Inimene on oma olemuselt ikkagi suhteliselt piiratud vennike.
See jõuab sinna, millest Hayek rääkis, teadmiste piiratus…
Just nimelt. Ta räägib ka sellest intellektuaalsest upsakusest, samuti räägib, et suudame enam-vähem trende aimata. Näiteks teame, et umbes kuu-kahe pärast algab kevad, aga kas 31. märtsiks on lumi läinud või mitte?
Kui mudel ei võimalda ratsionaalse ennustuse tegemist, siis võiks selle ka selgelt välja õelda. Sellises võimetuses teha ratsionaalset ennustust ei ole iseenesest midagi häbiväärset, näiteks astrolooge pole nende teooriate impotents kunagi morjendanud. Ja kui meil juba Igor Mangi ja proua Pauksonit lehtedes ära trükitakse, siis pole ka Pajulal vaja karta tähelepanust ilmajäämist.
Ma ikkagi ei saa teatud majandustaustaga inimeste suhtumisest aru. Kui kvantelektrodünaamika võimaldab teha ennustusi täpsusega 12 kohta peale koma, siis majanduse puhul muutub inimene kohe "suhteliselt piiratud vennikeseks". Tegelikult ei ole see otseselt isegi Pajula probleem, veelgi räigemalt kerkib säärane ebateadusega flirtimine esile nt Cochraine puhul.
Pajula lume sulamise näide ühelt poolt halb, teiselt poolt väga halb. Pikaajalised dünaamilised prognoosid on ebatäpsed tehniliste põhjuste tõttu (arvutiressurss pole piisav). St pikaajalise ilmaennustuse tegemine on põhimõtteliselt võimalik. Pajula üritab selle näite varal tõestada, et kui juba teadlased ei suuda, siis pole ka miskit imet, kui majandusinimesed ei suuda mõttekaid prognoose koostada. See pole aga paraku nii...
Natuke segaseks jääb selle postituse iva:
http://www.vabalog.ee/2010/02/15/ebateadusest-ja-puuduvast-arvutiressursist/
Posted by: Jüri Saar | 2010.02.15 at 21:25